Към съдържанието

• Вход през Google      Вход   
Снимка

Съвсем начинаещ

• Please log in to reply
В темата има 7 мнения

#1 pgplamen

pgplamen
  • Пчелари
  • 4 мнения

Публикувано: 27 февруари 2013, 18:00

Здравейте на всички аз съм решил да си взема два кошера и да опитам да отглеждам пчели. Имам място с около 30 плодни дръвчета и мисля там да поставя кошерите. Не знам от къде да започна с развъждането на пчелите  предполагам ще трябва да купя от някъде но откъде. Кошерите ги имам както и инвентара за вадене на мед и други такива. Преди няколко години бащата на жена ми гледаше пчели но измряха затова сега аз искам да започна. Приемам всякакви предложения и мнения.

въдици, макари риболовни принадлежности и аксесоари

#2 BeeMan

BeeMan

Начинаещ пчелар

• Пчелари
  • 49 мнения
  • Вид кошери:Лангстрот-Рут

Публикувано: 28 февруари 2013, 12:24

Здрасти,

трябва да започнеш с минимум 2 кошера. Даже 2 са малко, защото е рисково преживяването им през зимата и може да стане така, че другата година да започнеш отначало, което би било много демобилизиращо :)

Разбира се, малко или много, нещата опират и до финансови възможности.

За да заселиш някой от кошерите си, трябва да вземеш отводка (3-4 пити с пчели+майка).

Трябва да си наясно и какъв тип са ти кошерите, които имаш. Многокорпусни, дадан-блат и т.н. От това ще зависи отводката за кой тип ще бъде.

Една отводка според вида си може да се намери от 60-100 лв. Моментът, в който трябва да се сдобиеш с тях е Май-Юни.

Ще е много грубо от страна на пчеларя, от когото ще пазаруваш да ти даде отводка със стара майка.

Добре е да кажеш в кой район ще пчеларстваш.

Има 2 Facebook групи, които са сравнително добре посещавани и ще може онлайн да намерим нещо удобно и предпоалгам изгодно за теб.

Препоръчвам ти да прочетеш книгата Календарен справочник. Скоро ще кача доста от нея в сайта, но си е друго да ти е под ръка и да си четеш на спокойствие.

Хубаво е, че кошерите и инвентара ги имаш вече, защото те са повечето пари в цялата работа.

#3 pgplamen

pgplamen
  • Пчелари
  • 4 мнения

Публикувано: 28 февруари 2013, 12:55

Така сега значи ще трябва да видя кошерите от какъв тип са за да мога да кажа какво представляват. Района в който ще сложа пчелите е град Костенец област Софийска.

#4 BeeMan

BeeMan

Начинаещ пчелар

• Пчелари
  • 49 мнения

Публикувано: 28 февруари 2013, 13:19

Може да направиш някоя друга снимка

#5 pgplamen

pgplamen
  • Пчелари
  • 4 мнения

Публикувано: 28 февруари 2013, 13:33

Ще направя и снимки а от вътре да ги снимам ли.

#6 BeeMan

BeeMan

Начинаещ пчелар

• Пчелари
  • 49 мнения

Публикувано: 28 февруари 2013, 13:52

Ако отвън изглеждат здрави, сглобката е ок и нямат намерение да се разпаднат, няма нужда. Те пчелите си знаят работата отвътре. Ако ти се намира газова горелка, бих ти препоръчал да ги обгориш отвътре.

#7 pgplamen

pgplamen
  • Пчелари
  • 4 мнения

Публикувано: 28 февруари 2013, 14:03

Приемам съвети всякакви защото найстина съм съвсем начинаещ но то всеки е бил така. Не знам от къде да купя пчели така че ако имаш предложения.

#8 BeeMan

BeeMan

Начинаещ пчелар

• Пчелари
  • 49 мнения

Публикувано: 28 февруари 2013, 14:20

Мога да ти препоръчам тези 2 пчеларски групи във facebook:

Вътре можеш да попиташ дали някой в твоя район продава отводки, какъв вид, на колко пити, на каква цена..